רשלנות רפואית מאמרים

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר גורם רפואי, בית חולים או איש מקצוע אשר עוסק בתחום הבריאות מבצע פעולה רשלנית אשר פוגעת במטופל. רשלנות רפואית יכולה להיגרם בעקבות מספר סיבות, כאשר ההשלכות שלה משתנות בחומרתן ובסוגן. אז מהי רשלנות רפואית? מה הם הסוגים של רשלנות רפואית? מי הם הצדדים בתביעת רשלנות רפואית? מה הם סוגי התגמול בתביעת רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית מאמרים
רשלנות רפואית מאמרים

רשלנות רפואית מאמרים – מהי?

על מנת שפעולה אשר התבצעה תיחשב כרשלנות רפואית, צריכים לקרות הדברים הבאים:

  • יחסי רופא/מטופל – על התובע להראות שקיימת מערכת יחסים של רופא ומטופל עם הנתבע. כלומר, שאתם שכרתם את שירותו של אותו רופא או מוסד והם הסכימו לקחת עליהם את ה"עבודה". לא תוכלו לתבוע למשל רופא אשר במסגרת חברתית קיבלתם ממנו עצה והחלטתם לפעול על פיה.
  • הפרה של תקן הטיפול – ישנם סטנדרטיים רפואיים הקיימים בחוק שכל איש מקצועי אשר עוסק בתחום הרפואה מחויב להם. למטופלים יש אצת הזכות לצפות מאותם אנשי מקצוע שיעמוד באותם סטנדרטיים. במידה ונקבע כי הטיפול שהוענק לא עומד בתקן הטיפול, ניתן לבסס מקרה של רשלנות רפואית.
  • פגיעה במטופל – על מנת להגיש תביעה על רשלנות רפואית, המטופל חייב להוכיח שמעבר לכך שנעשתה הפרה של תקן הטיפול, גם נגרמה לו פגיעה מסוג כזה או אחר. על המטופל להראות כי החבלה שנגרמה לו הייתה כתוצאה מרשלנות. במידה ויש פגיעה ללא רשלנות או לחילופין רשלנות שלא הסתיימה בפגיעה – הרי שלא מדובר ברשלנות רפואית.
  • נזק מהותי – תביעות של רשלנות רפואית הן לרוב מאוד יקרות כיוון שמצריכות לא מעט עדויות של מומחים רפואיים. המטופל חייב להראות שמדובר בנזק מהותי שנגרם לו כתוצאה מהרשלנות הרפואית. במידה  ומדובר בפגיעה לא חמורה, עלות התביעה עלולה להיות גבוהה יותר מאשר הפיצויים שאותו מטופל יקבל בסוף התהליך. נזקים מהותיים יכולים להיות נכות, אובדן הכנסה, כאבים קיצוניים, חשבונות רפואיים גבוהים ועוד.

רשלנות רפואית מאמרים – סוגים

רשלנות רפואית כאמור מתרחשת כאשר גורם מקצועי רפואי מבצע פעולה לא נכונה שכתוצאה ממנה, המטופל סופג פגיעה. ישנם מספר סוגים של פעולות רפואיות בהם ניתן לקבוע כי מדובר ברשלנות רפואית. ביניהם – אי אבחון או אבחון שגוי של המטופל, התעלמות מתוצאות בדיקות, ניתוחים מיותרים, טעויות בזמן טיפולים כירורגיים, התעלמות מהיסטוריה רפואית של מטופל, מינון לא תקין של תרופות, ביקורת לקויה של הרופא אחר מצב המטופל, אי הצלחה בזיהוי תסמינים של מחלה או מצב רפואי כלשהו אצל מטופל.

רשלנות רפואית מאמרים – צדדים בתביעה

ישנם מספר צדדים בכל תביעה של רשלנות רפואית. התובע הוא האדם שמגיש את התלונה. התובע יכול להיות המטופל אשר נפגע, אדם אשר פועל במסגרת החוק מטעמו של המטופל, המוציא לפועל ואף מנהל העיזבון של המטופל. הנאשם הוא הצד הנתבע. כאש מדובר בתביעת רשלנות רפואית, הנתבע יכול להיות הרופא, אחות, מטפל או כל גורם רפואי מקצועי אחרי. הצד המרוויח יכול להיות אחד משני הצדדים וזאת בהתאם לזוכה בתיק. מגלה העובדות יכול להיות השופט או חבר המושבעים.

רשלנות רפואית מאמרים – דרישות מיוחדות

אז מה הופך תביעות של רשלנות רפואית לשונה מכל תביעה אחרת? החוקים לגבי תביעת רשלנות רפואית משתנה בין מדינות וחשוב מאוד להכיר את הנהלים וליישם אותם ביתר זהירות.

  • זמן הגשת התביעה – מקרים של רשלנות רפואית מומלץ להביא לתביעה זמן קצר לאחר הפגיעה.  קיים פרק זמן בו תוכלו להגיש את התביעה אשר נקרא "תקופת ההתיישנות". אי הגשה במסגרת הזמן הזו, תמנע מכם הגשת תביעה בכל מועד בעתיד ללא שום קשר לעובדות שבתיק. ישנם מקרים בהם פרק הזמן מתחיל ברגע שבו בוצע המעשה הרשלני ומקרים בהם הוא מתחיל כאשר המטופל החל לשים לב לפציעה.
  • פאנל בודקים – בתביעת רשלנות רפואית קיים פאנל מיוחד אשר בודק את הנתונים של התביעה. מדובר בצוות מומחים אשר יסקור את הראיות שהוגשו וכמובן גם יישמע עדויות מומחים. לאחר מכן יוכל להחליט אם מדובר במקרה של רשלנות רפואית. הרכב זה אינו יכול לפסוק פיצויים אך מדובר בחלק מההליך שהתובע נדרש לעבור טרם ההגעה לבית המשפט. ממצאי אותו פאנל ניתנים להגשה בבית המשפט ולרוב, בית המשפט מסתמך על אותם תוצאות לפני מתן ההחלטה.
  • הודעה מיוחדת – התובע נדרש ליידע את הרופא או המוסד אותם הוא תובע ברשלנות רפואית. עליו לתת תיאור בסיסי לפני שהוא מגיש את התביעה.
  • עדות מומחה – כחלק מהפאנל, ניתנו עדויות מומחים אך הדבר גם נדרש בעת המשפט. ישנם אנשי מקצוע אשר מוסמכים לתת חוות דעת רפואית מומחית ולרוב מדובר באנשי מקצועי בעלי ניסיון רב בתחום המדובר.

רשלנות רפואית מאמרים – סוגי תגמול

סוג התגמול אותו יכול התובע לקבל מתחלק לשני סוגים – פיצוי כספי או פיצוי עונשי. פיצוי כספי נקבע בהתאם למספר פרמטרים כמו נזקים כלכליים שנגרמו כתוצאה מהרשלנות, אובדן כושר עבודה, הוצאות טיפול הוצאות רפואיות. הפיצוי ניתן תוך התחשבות בהפסדים בעבר של התובע והפסדים עתידיים שעלול לספוג. פיצוי כספי יכול להתבסס גם על נזקים שאינם מוגדרים כלכליים כמו נזק פסיכולוגי ופיזי כמו אובדן ראייה או מצוקה ריגשית. פיצוי עונשי נקבע בסיטואציות בהן הנתבע נמצא אשם בהתנהגות בלתי הולמת או התנהגות שנעשתה בזדון. פיצויים אלה הם סוג של ענישה והם ניתנים בנוסף לפיצוי עבור הנזקים שנגרמו בפועל.

תביעות משפטיות של רשלנות רפואיות נוטות להיות יקרות, גוזלות זמן ומלחיצות. אם נקלעתם לסיטואציה בה אתם שוקלים האם להגיש תביעת רשלנות רפואית, חשוב שתיקחו בחשבון את היתרונות והחסרונות האפשריים לפני שאתם נוקטים בפעולה כלשהי. במידה ומדובר בפציעה קלה, אולי תוכלו להגיע לפשרה עם אותו איש מקצוע או בית החולים או שאפילו תשקלו לוותר על התביעה.

עו"ד רשלנות רפואית
עו"ד רשלנות רפואית