רשלנות רפואית הגדרה

המונח רשלנות רפואית נוגע בכל המקרים הקשורים לטיפול רפואי שוטף בחולים. במקרים של רשלנות רפואית יכולים להיות מעורבים רופאים, בתי חולים, אחיות, צוותי מעבדה, טכנאים ועוד. כל אותם גורמים מקצועיים נדרשים לעמוד בסולם ערכים גבוה של טיפול רפואי אך ישנם מקרים בהם זה לא מיושם. אז מהי רשלנות רפואית?  איך היא מוגדרת על פי חוק? מהם הסוגים השונים של רשלנות רפואית?

רשלנות רפואית - הגדרה
רשלנות רפואית – הגדרה

רשלנות רפואית הגדרה – מהי?

רשלנות רפואית נגרמת כאשר חולה קיבל טיפול רפואי לא ראוי על ידי גורם רפואי – רופא, אחות, טכנאי מעבדות ובעצם כל אדם העוסק בתחום הרפואה.  המקרה של רשלנות רפואית הוא כאשר בעקבות הטיפול נגרם לאותו מטופל נזק גופני מסוג כזה או אחר. על מנת להוכיח שהתרחש מקרה של רשלנות רפואית, יש להוכיח שקיים קשר בין הטיפול לבין הנזק שנגרם. על מנת לקבוע את אמינות התביעה, יש לבדוק האם המטפל נקט בחובת הזהירות הנדרשת כלפי המטופל. חובה להראות כי נגרם נזק בעקבות טיפול או מחדל של הרופא וזאת בעקבות טיפול רפואי שאינו סביר, כלומר טיפול שחורג מהנורמה המקובלת.

רשלנות רפואית הגדרה על פי החוק

רשלנות רפואית מוגדרת בדיני נזיקין, תחת סעיפים 35 ו- 36 לפקודת הנזיקין. בתוך הסעיפים הללו יש מספר תנאים שיהיו חייבים להתקיים על מנת שיהיה ניתן לבסס את העילה לתביעה. קודם כל חייב הנפגע להוכיח כי למי שפגע בו חלה עליו חובת הזהירות, וכי אותו גורם לא הצליח למלא כלפיו את חובת הזהירות. לאחר מכן על הנפגע להוכיח כי הנזק שנגרם לו הוא נזק גופני. ולבסוף על הנפגע להוכיח כי קיים  קשר סיבתי בין נזק הגופני שנגרם לו לבין ההפרה של חובת הזהירות על ידי הגורם הפוגע שבגינו נטענת טענת הרשלנות הרפואית. ההתיישנות על תביעות של רשלנות רפואית עומדת על 7 שנים לאחר האירוע המדובר. במקרים שמדובר בקטין, הוא יוכל להגיש תביעה בגין רשלנות רפואית  7 שנים לאחר גיל 18, כלומר עד גיל 25 וזאת גם אם האירוע המדובר נגרם בזמן הלידה שלו.

רשלנות רפואית הגדרה  – סוגי רשלנות

ישנם שלושה סוגים עיקריים של רשלנות רפואית וכל אחד מהם בעלי אופי שוני:

  • רשלנות רפואית באבחון – כאשר הרופא קובע אבחנה רפואית, הוא חייב לפעול בזהירות סבירה. חלק מתפקידיו של הרופא הם אבחון של המקרה שלפניו. מוטלת עליו החובה לתת אבחנה רפואית מדויקת ביחס לחולה בו הוא מטפל. רופא יימצא כאחראי ברשלנות, אם האבחנה שניתנה אינה נכונה באופן ממשי והיא מצביעה בצורה מובהקת על רשלנות. רופא שלא רשם נתון חיוני בטיפול בחולה, קיימת ההנחה שהאבחנה הייתה שגויה והדבר עלול לגרום לעיתים לתוצאות בלתי הפיכות.
  • רשלנות רפואית על בסיס חוסר ידיעה – זכותו של החולה לקבל את כל ההסברים על דרך הטיפול בו. כך יוכל החולה להחליט מהי הדרך הנכונה עבורו. על הרופא לצייד את המטופל בכל הידע הנדרש ולהימנע מסיטואציה בה הטיפול שניתן הוא ללא ידיעה מראש של המטופל. רשלנות רפואית במקרה זה תבוא לידי ביטוי בכך שהמטופל לא קיבל את כל המידע על מנת להבין מה הן הדרכים השונות לטיפול העומדות בפניו טרם הגיע להחלטה. לדוגמא אם בטיפול מסוים ישנם סיכונים ותופעות לוואי מחויב הרופא ליידע בכך את החולה.
  • רשלנות רפואית בעת לידות – מקרים בהם תינוק שנולד עם מום מולד או כל מוגבלות מולדת. תביעה זו תוגש נגד הרופא או צד ג שגרמו באופן רשלני שגרם לילד להיוולד כך. תביעת רשלנות רפואית זו יכולה לבוא לידי ביטוי במקרים בהם ניתן ייעוץ רשלני, כישלון באבחון, פענוח לא נכון של בדיקות כך שמחלת האם או העובר לא אותרה, אי הפניה לבדיקות רלוונטיות, החזרת עובר פגום ועוד.

לא כל טעות היא רשלנות רפואית

לא כל טעות, או בעיה רפואית שגרמה נזק למטופל היא בהכרח רשלנות רפואית. אנשים חולים לעיתים הולכים לעולמם או סובלים מנזקים בלתי הפיכים עקב מחלתם וזאת למרות שהטיפול שקיבלו היה טוב ולא מדובר במקרה של רשלנות רפואית. בניתוחים למשל קיימים סיכונים שלעיתים מתממשים, גם אם הצוות המנתח נהג זהירות ובמקצועיות לכל אורך ההליך. לא בכל מקרה של מחלה קשה או מצב חירום רפואי ניתן יהיה להימנע מנזקים לחולה. לא כל מום, פגם או תסמונת גנטית כזו או אחרת בתינוק ניתן לאתר או לפענח במהלך ההיריון.

רשלנות רפואית הגדרה – תביעות

קיים ויכוח מתמשך בתוך הציבור כאשר מצד אחד יש הטוענים שאין צורך בתביעות רשלנות רפואית משום שיש להבדיל בין מקרים של רשלנות רפואית לבין מקרים של טעויות בשיקול דעת ועל מקרים אלו אין חובת פיצוי. גישה שנייה טוענת שעל כל מקרה צריך לתבוע ולקבל פיצוי על הנזק. כיום ישנן תביעות רבות הקשורים לרשלנות רפואית. מקרים אלו לא בהכרח מצביעים על הכלל, משמע לא קיימת באופן גורף ירידה באיכות הטיפול הרפואי. מקרים אלו מעידים על שינוי הגישה בבתי המשפט וכן על שינוי בגישה של הרופאים.

מדי יום, אנשים מקבלים טיפול רפואי או עוברים הליכים רפואיים. בחלק מן המקרים מדובר בהליכים פשוטים שהסיכוי בפגיעה בהם הוא נמוך ובחלק מהן מהקרים מדובר במצבים יותר מורכבים המצריכים טיפול שטומן בחובו סיכונים גבוהים יותר. ככל שמדובר במקרה יותר מורכב, כך גם עולה הסבירות שייגרם נזק כתוצאה מהטיפול. יש להיות מודעים לכך שלא כל מקרה שבו נעשתה טעות הוא בהכרת מקרה של רשלנות רפואית אך במידה ואכן נעשתה טעות שלא בתום לב, האפשרות של תביעה לפיצויים עבור הנזק שנגרם לכם עומדת לרשותכם.

עו"ד רשלנות רפואית
עו"ד רשלנות רפואית