רשלנות רפואית בלידה

תביעות רבות העוסקות ברשלנות רפואית מתייחסות לרשלנות רפואית בלידה שעלולה להפוך חיים שלמים לחיים של התמודדות קשה וסבל או חלילה, לגדוע חיים טרם החלו. תביעות רשלנות רפואית בלידה עוסקות בטעויות של הצוות הרפואי ביולדת מרגע הגעתה לבית החולים ויכולות להתרחש לפני הלידה, במהלכה או אחריה כשהנזק יכול להגרם בשל התערבות רפואית לא נכונה או חוסר התערבות במקרים בהם צריך היה להתערב.

רשלנות רפואית בלידה
רשלנות רפואית בלידה

תביעות נפוצות בנושא רשלנות רפואית בלידה

רשלנות רפואית בלידה-  בעת לידת פג וטיפול במחלקת פגים

תינוק מוגדר פג כאשר הוא נולד לפני השבוע ה-37 להיריון. בבית החולים נמצא הפג במחלקת פגים אשר פועלת כמחלקת טיפול נמרץ יילודים.

ישנם כמה סוגי רשלנות רפואית בלידה בהקשר של פגים:

 1. ישנם גורמים הידועים כיום ככאלה המגדילים את הסיכוי להולדת פג. הריון מרובה עוברים, רעלת הריון, מחלות שונות של האם ועוד. בעת מעקב הריון , על הרופא המטפל לתת דעתו על גורמים אלה ולהנחות את האישה ההרה.
 2. כאשר קיים חשד ללידה מוקדמת, אחד החששות הם שריאות העובר לא יהיו מפותחות מספיק ולכן על הרופא לתת לאם טיפול בצלסטון, סטרואידים המזרזים את התפתחות ריאות העובר. הימנעות ממתן צלסטון למרות שהיה קיים חשש ממשי ללידה מוקדמת בנסיבות המצוינות , יכולה להחשב רשלנות.
 3. 3.        רשלנות רפואית הנוגעת לטיפול בפג לאחר הלידה

רשלנות רפואית בלידה- מצג עכוז

כ 3-4% מההריונות, מגיעים לסופם כשהעובר נמצא במצג עכוז – כשעכוזו או רגליו של התינוק נמצאים למטה לכיוון פתח האגן ולא ראשו של התינוק. במקרים כאלה, החשש המרכזי הוא מכך שהראש "ייתקע" משום שזהו החלק הרחב ביותר בגופו של התינוק, בעוד שגופו של התינוק צר יותר.

כאשר מאבחן הרופא המטפל כי מדובר בלידת עכוז, ההמלצה היא לבצע ניתוח קיסרי ואכן כ-95% אחוז מהתינוקות במצג עכוז מיולדים כיום בניתוח. ישנה גם אפשרות נוספת והיא לנסות ולבצע הליך של היפוך ידני של העובר, הליך שאינו חף מסיכונים של היפרדות שלייה או מצוקה עוברית ולא תמיד מצליח.

מה ייחשב רשלנות רפואית בהקשר של לידת עכוז

 1. למצגי עכוז ישנם כמה מנחים שונים וחשוב לאבחן באיזה מנח נמצא העובר ולנהל את הלידה בהתאם. כאשר רגליו של העובר לכיוון הפתח, זהו המצב המסוכן ביותר.
 2. בעת לידת עכוז חובה כי בחדר הלידה יימצאו רופא מומחה ורופא נוסף. נזק לאם או ליילוד על רקע חריגה מנהלים אלו תחשב לרשלנות רפואית בלידה.
 3. במקרה של דחיית ההפניה לניתוח קיסרי או המנעות ממנו אשר יובילו ללידת עכוז נרתיקית ועקב כך לנזק לאם או לעובר, יחשב הדבר לרשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בלידה- כליאת כתפיים

כליאת כתפיים או פרע כתף (shoulder dystocia) הינו מצב חירום מיילדותי, בו במהלך השלב הסופי של הלידה ולאחר יציאת הראש נתקעת הכתף של העובר מתחת לעצם החיק ונגרם קושי לחלצו. כליאת כתפיים עלולה להוביל לפגיעה בעצבים, שיתוק ואף מוות. אם קיים חשש ממשי ממצב כזה, ההמלצה היא לבצע ניתוח קיסרי.

מה יחשב רשלנות רפואית בהקשר של כליאת כתפיים

 1. התעלמות מגורמי סיכון או אבחנה שגויה של המצב עלולים לעכב פרוצדורות מקובלות ללידה במצב של כליאת כתפיים ובכך לגרום נזק ליילוד.
 2. במקרים שזוהתה כליאת כתפיים, נדרשת  נוכחות של שני רופאים בחדר הלידה, שלפחות אחד מהם מנוסה במצב זה. נזק על רקע חריגה מנהלים אלו יחשב לרשלנות רפואית בלידה.

רשלנות רפואית בלידה- אבחון וטיפול בתשניק סב לידתי (אספיקציה)

תשניק סב לידתי הוא סיבוך רפואי שעלול להגרם לעובר. במצב זה מתרחשת הפרעה כתוצאה מליקוי בתפקוד חבל הטבור, באספקת החמצן לעובר ברחם, במהלך הלידה או מיד אחריה. אם המצב נמשך למעלה מ15 דקות עלול להגרם לעובר נזק מוחי כאשר מדובר במחסור חמצן חמור וככל שחולף יותר זמן מתחילת התשניק גדלים הסיכויים להפרעות נוירולוגיות קשות ואף למות העובר. לכן כאשר עולה חשד לתשניק סב לידתי נדרש ליילד מיידית, בלידה מכשירנית או בניתוח חירום קיסרי.

בעת תשניק סב לידתי ניתן יהיה לראות הפחתה בתנועות העובר והניטור העוברי יראה האטות בקצב הלב של העובר , מעבר למצופה בעת התכווצות הרחם.

 ישנם כמה סוגי רשלנות רפואית בלידה בהקשר של תשניק סב לידתי

 1. איחור באבחון תשניק סב לידתי- התעלמות מסימנים מחשידים שעלולים להוות אינדיקציה לתשניק. כאשר לא בוצע ניטור או שהפענוח של הבדיקות היה שגוי נגרם עיכוב באבחון התשניק ועקב כך נזק בלתי הפיך.
 2. טיפול לקוי בתשניק סב לידתי- ביצוע רשלני של הלידה המכשירנית או של ניתוח הקיסרי החירום שנדרשו עקב התשניק
 3. טיפול לקוח ורשלני ביילוד שעבר תשניק סב לידתי כך שנמנעה האפשרות לצמצם את הנזקים- טיפולים כגון אקמו, הנשמה, טיפול תרופתי ועוד.

רשלנות רפואית בלידה- ניתוח קיסרי

ניתוח קיסרי הינו תהליך כירורגי להוצאת העובר והשיליה מרחמה של האם, במקום בלידה נרתיקית. חלק מהניתוחים הקיסריים מתוכננים מראש וחלקם מבוצעים, לעיתים בחירום, בשל סיבוכים שלא ניתן לצפות מראש. כ-20% מהלידות במדינת ישראל מתבצעות באמצעות ניתוחים קיסריים.

ישנם כמה סוגי רשלנות רפואית בלידה בהקשר של ניתוח קיסרי:

 1. הרופא המטפל מחויב ליידע את היולדת על הסיכונים שבביצוע ניתוח קיסרי ולהחתימה על טופס הסכמה לאחר שהדברים ברורים לה. רשלנות בהקשר זה תחשב כאשר היולדת לא קיבלה מידע זה או שלא חשה חופשיה לקבל החלטה באיזו דרך היא מעוניינת ללדת. סעיף זה מקבל תוקף רב יותר כאשר מדובר בניתוח אלקטיבי ולא הוצגו בפני היולדת חלופות אחרות.
 2. רשלנות רפואית בעת ביצוע הניתוח הקיסרי עצמו עד כדי גרימת נזקים רפואיים ליולדת או ליילוד כגון פגיעה באיברים פנימיים, נזק עיצבי, זיהומים ועוד
 3. רשלנות רפואית בעת ביצוע הרדמה כך שנגרמו נזקים ליולדת או ליילוד.
 4. רשלנות רפואית במעקב אחרי הניתוח הקיסרי ובטיפול הרפואי המוענק ליולדת.
עו"ד רשלנות רפואית
עו"ד רשלנות רפואית