סוגי תביעות רשלנות רפואית

רשלנות רפואית מתרחשת כאשר גורם רפואי ביצע טעות באופן שבו טיפל בחולה. פעולה זו יכולה להתבצע על ידי כל איש מקצוע רפואי כמו רופא או אחות או כל ידי מרכז רפואי כמו בית חולים. טעות זו יכולה גם להיעשות על ידי מערכת הבריאות. איך קובעים מתי התרחש מקרה של רשלנות רפואית? מהם סוגי תביעות רשלנות רפואית? איזה סוגים של פיצויים קיימים?

סוגי רשלנות רפואית
סוגי רשלנות רפואית

רשלנות רפואית – מתי זה קורה?

אנשים אשר מגיעים לקבל טיפול רפואי סובלים ממחלה כלשהי או שמצבם הרפואי אינו תקין. אז איך מבדילים בין תסמינים המופיעים באופן בלתי נמנע בעקבות אותה מחלה לבין תסמינים אשר מופיעים כתוצאה מרשלנות רפואית? ההגדרה הבסיסית של רשלנות רפואית היא מקרה שבו הטיפול הרפואי שניתן חורג מהסטנדרטים המקובלים של הליך רפואי. רשלנות רפואית היא שגיאה שכתוצאה ממנה נגרם נזק מהותי לחולה ואף מוות. הוכחה כי גורם רפואי טעה היא לא מספיקה על מנת לבסס את האחריות. ישנם מקרים בהם, החולה אינו מרוצה מתוצאות ההליך הרפואי אך הדבר לא בהכרח מוכיח כי מדובר ברשלנות רפואית. על החולה להראות כי רמת הטיפול הייתה מתחת לסטנדרטים וגרמה לנזק ממשי. רשלנות רפואית מתחלקת לכמה סוגים ובהתאמה גם קיימות סוגי תביעות רשלנות רפואית.

סוגי תביעות רשלנות רפואית – משך זמן התביעה

תביעת רשלנות רפואית היא הליך ארוך שעלול להימשך בין שנתיים לארבע שנים. במקרים בהם מדובר בתיק מורכב ושני הצדדים לא מצליחים להגיע לפשרה, המשפט עובר לשלב הבא והוא שלב ההוכחות, הגשת תצהירים של התובע והנתבע, סיכומים של עורכי הדין ומתן פסק דין של השופט. במרבית מן המקרים, הצדדים מגיעים לפשרה מחוץ לבית המשפט וזאת על מנת להימנע מהתהליך הארוך שרק יכביד על כל הצדדים.

סוגי תביעות רשלנות רפואית

ישנם ארבעה סוגי תביעות רשלנות רפואיים עיקריים:

  • שגיאות כירורגיות – לא מעט מהמקרים של רשלנות רפואית מתרחשים בזמן הליך כירורגי. במקרים כאלה לרוב החולה לא יזדקק לעשות מומחה כיוון שהרשלנות ברורה ולא ניתן להתווכח עליה. מקרים נפוצים של שגיאות מזה כוללים השארת ספוג או מכשור רפואי כלשהו בגוף המנותח. רופא עלול גם בטעות לנתח חלק לא נכון של הגוף או לפצוע במסגרת חלק גוף אחר במסגרת הניתוח. זיהומים וסיבוכים שלאחר הניתוח גם הם יכולים לנזק משמעותי אם החולה לא מטפל טיפול מקצועי ומיומן.
  • אבחון מוטעה – לעיתים רופאים לא מצליחים לאבחן בזמן ובצורה נכונה את המצב הרפואי ממנו סובל החולה. הדבר עלול לגרום להתדרדרות המצב של החולה, מה שיצריך טיפול יותר משמעותי ולעיתים אגרסיבי ולכך גם יתלוו כאבים וסבל של המטופל. ישנם מקרים בהם האבחון המוטעה אף עלול לגרום למקרה של מוות. תביעה מסוג זה מצריכה עדות מומחה אשר יוכל להצהיר ולהסביר מדוע רופא אחר היה יכול לאבחן את המצב באופן נכון ובשלב מוקדם יותר. המומחה יצטרך גם לתת את דעתו בנוגע להשפעתה של הטעות וכיצד היא פגעה בבריאותו של החולה.
  • הרדמה – לטעויות של הרדמה בזמן ניתוח יכולות להיות תוצאות בלתי הפיכות וקיצוניות. טעויות אלה יכולות לגרום לפגיעות במוח ולמקרי מוות. טעויות של הרדמה יכולות לקרות במצבים בהם הרופא המרדים מבצע רישום לא נכון של נתוני המטופל ועל ידי כך לרשום הוראות לא מתאימות לפני ההליך. הוא עלול לרשום כמות הרדמה לא מתאימה או לבצע מקב לא קפדני אחר הסימנים החיוניים של החולה כאשר הוא תחת ההרדמה. ישנם מקרים בהם הציוד בו עושים שימוש לקוי ואז לחולה יש את האפשרות לתבוע גם את יצרן הציוד.
  • מתן תרופות – טעויות אשר יכולות לקרות בעת רישום התרופות או בעת מתן התרופות. את הרופא יהיה ניתן לתבוע על רישום תרופה לא נכונה או מינון לא מדויק. את האחות או בית החולים יהיה ניתן לתבוע על טעות שנעשתה בעת מתן התרופה.
  • לידה – גורמי מקצוע רפואיים כמו גניקולוגים, רופאים מיילדים ועוד מעורבים בתהליך הלידה והם עלולים לעשות טעות שתגרום נזק לתינוק. טעויות אלה יכולות לגרום לנזק קיצוני אצל התינוק כמו שיתוק מוחין, הפרעות התפתחות, נזק עצבי, שברים ועוד. הטיפול הלקוי טרם הלידה עלול לגרום לנזק לתינוק ואף ליולדת. הפגיעה יכולה להיגרם כתוצאה מכשלון באבחון במצב הרפואי ובמום המולד טרם ההגעה למועד הלידה. ישנם מקרים בהם הטעות יכולה להיגרם במהלך הלידה ולפצוע את התינוק והאם כמו ניתוח קיסרי שמבוצע באופן לא מקצועי.

סוגי תביעות רשלנות רפואית – סוגי פיצויים

כיוון שישנם מספר סוגי תביעות רשלנות רפואית, ישנם מספר סוגי פיצויים אשר מותאמים לאופי וחומרת הפגיעה. חולה אשר הוכיח כי אכן יש לו בסיס לתביעת רשלנות רפואית וזכה בתביעה מקבל פיצויים. פיצויים אלה יכולים להיות כיסוי להוצאות הרפואיות. החולה יהיה זכאי לקבל פיצוי עבור עלות הטיפול הרפואי שהיה צריך לעבור כתוצאה מהרשלנות. במקרים בהם המטופל סבל מפגיעה אשר מנעה ממנו לבצע את עבודתו, הוא יהיה גם זכאי לקבל פיצוי עבור השכר שאיבד. אם יצליח להוכיח גם כי הוא גם עתיד לאבד שכר עתידי בעקבות הפציעה, יוכל לקבל פיצוי על כך בהתאם. רשלנות רפואית לא מתבטאת רק בנזקים פיזיים. זכייה בתביעה של נזקים נפשיים כמו מצוקה נפשית אליה נקלע החולה בעקבות הטעות שנעשתה יכולה גם היא להעניק פיצוי לחולה.

אם נקלעתם לסיטואציה בה יש לכם ספק שקיבלתם טיפול רפואי ברמה הראויה, תוכלו להתייעץ עם עורך דין המתמחה בתביעות רשלנות רפואית. זכרו שעליכם יהיה להוכיח ולבסס את התיק שלכם וכי עליכם להכין את עצמכם לתהליך ארוך שבסופו לא בטוח שתנצחו בתביעה. עם זאת, אם נגרם לך נזק מהותי, עליכם לפעול על מנת לקבל את שמגיע לכם.

עו"ד רשלנות רפואית
עו"ד רשלנות רפואית